Page 1 of 2

Kuu keskmine temperatuur

Posted: Tue Jan 15, 2013 11:55 pm
by @Elva
Kuna uudishimu kuu keskmiste temperatuuride vastu oli nii suur ning EMHI's on need põhjalikult saadavad alles 2007.-st aastast (kuid ka mitte kõigi linnade/asulate kohta), siis tegin ise kalkulaatori. Andmed on võetud päeva keskmise alusel alates 2004. aasta veebruarist.
Plaanis on lisada veel mitteametlikke jaamu, autentsuse eest mina ei vastuta. Näha saab ka käesoleva kuu keskmist, sest andmed uuenevad automaatselt iga päev.
Leht on primitiivne (kuna disain pole minu ala) ja tasuta hosti peal, tänu millele võtab arvutamine mõned minutid. Mõnikord võib ka kokku joosta.
Ise kasutan localhosti ja saan vastuse 10-20 sek'iga. Kel suurem huvi ja kasutada oskab, sellele võin skripti anda.

EDIT: Lisasin ka maksimaalse ja minimaalse temperatuuri ning kõik jaamad.

Posted: Wed Jan 23, 2013 3:17 am
by Jüri
Minu meelest on selline lehekülg väga tore. Kas on loota, et ka näiteks sademete, õhurõhu jm näitajate kohta tuleb sinna päringuvõimalus?

Järgnev on lihtsalt teadmiseks, mitte kriitikaks lehe autorile: siiski ei saa märkimata jätta, et pikaajaline keskmine ei saa olla mingi konkreetne arv, vaid looduses mahub tegelikult mingis piiris varieerumine pikaajalise keskmise alla, näiteks Eestis on juuli pikaajaline keskmine temperatuur 16,2° -17,5°C (mitte lihtsalt näiteks 16,8°C; sama loogika kehtib ka jaamade ja teiste näitajate kohta) ja kõik, mis sinna piiresse jääb, kuulub siis nö normikohase näitajate hulka. Normi piirid võib määratleda näiteks standardhälbe vms varieeruvust kirjeldava karakteristiku abil.
Ilmselt on sellele lehekülge raskem kohandada ja selguse huvides on ehk praegune lahendus ikkagi mõistlikum.

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Wed Jan 23, 2013 11:23 am
by @Elva
Tänan kommenteerimast!

Jah, kindlasti tuleb ka teisi näitajaid, plaan ongi teha leht üldiseks, mitte ainult temperatuur. Kuid sel juhul peavad vastavad andmed emhis üleval olema.
Hetkel püüan leida alternatiivi, mis kiirendaks just arvutamist. Tegu on siiski väga mahuka protsessiga, mis paratamatult võtab aega. Sellest ka järeldan, et EMHI kuu ja aasta kokkuvõtted on tehtud "käsitsi", millega kaasneb mõnekuune viivitus.
Teadmiseks veel, et kuu, millel on mingi päeva temperatuur vähelt ära jäänud, siis neid ei arvestata ning andmed loetakse autom. puudulikuks (sünoptiliste puhul vähetõenäoline).

Ideed/soovitused oodatud!

Posted: Wed Jan 23, 2013 11:26 pm
by Jüri
Ohh, see on tore. Kuna ta annab ka kuu maksimumi ja miinimumi, siis ehk saaks nii teha, et ta näitaks ka kuupäeva? Nii mõnigi kord on vaja teada seda kuupäevaliselt ja siis peab praegusel hetkel ikka arhiivides käsitsi vaatama, kui on soov kuupäeva teada.

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Thu Jan 24, 2013 2:38 am
by @Elva
Lisasin kuupäeva.

Posted: Thu Jan 24, 2013 3:46 pm
by Jüri
Aitäh, sellest on kasu. Kas saaks lisada ka nii, et saab valida keskmise arvutamise terve aasta või teatud kuud või perioodi? Kuna programm arvutab selle ise välja, siis tähendaks mitme kuu või aasta keskmise arvutamine veelgi pikemat ajakulu, aga minu meelest see õigustab ennast, sest töökulu ju käsitsi andmete otsimisel ja arvutamisel on ju hulga suurem.

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Thu Jan 24, 2013 6:21 pm
by @Elva
Saab küll. Siinkohal peab aga pikemalt teostamise peale mõtlema. Praegu olen lehte teinud töö kõrvalt vabast ajast. Kuna see ennastki väga huvitab, siis tulevikus plaanin kõike võimalikku teha, aasta ning perioodi arvutamist samuti.
Nüüd on valmis saanud ka ülejäänud andmed "met. päev" tabeli põhjal (praegu veel üles panemata). Kahjuks oli õhurõhk teises tabelis ainult tundidena saadaval, mille jaoks pidin eraldi arvutuse tegema nii päeva kui kuu kohta, tänu millele pikenes arvutamise aeg. Kui host laseb ühenduse aega pikendada ning te selle vastu pole, siis lisan ka selle.

Posted: Thu Jan 24, 2013 8:35 pm
by Jüri
Ohh tore, seda ootaks küll. Juba on mitmed tuttavad ja isegi A. Kallis huvi selle vastu üles näidanud ja kiitnud, et hea mugav ja saab ruttu palju huvitavat infot.

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Fri Jan 25, 2013 12:01 am
by @Elva
Õhurõhku kahjuks lisada ei saa praegu, kuna see host ei võimalda pikemat ühendamist. Kui kunagi ülejäänud arvutused teen, siis vahetan ka tõenäoliselt serverit ning optimeerin koodi, mis sai kiiruga tehtud. See peaks tunduvalt arvutamist kiirendama ja usun, et saan lisada siis ka õhurõhu. Muud andmed on nüüd üleval.

Posted: Fri Jan 25, 2013 2:23 am
by Jüri
Oo, väga vahva, nüüd on jäänud veel (kui õhurõhk välja arvata) ainult perioodide küsimus.

Posted: Sat Jan 26, 2013 1:42 pm
by Jüri
Päikesepaiste kestuse annab ta keskmisena päeva kohta, kui saan õigesti aru. Kas saaks teha nii, et näitab, palju summaarselt valitud perioodil päikesepaistet oli kokku? Ka tuule kiiruse miinimumi võiks anda, sest sugugi mitte igas kuus pole tuulevaikust või teine võimalus, näidata, mitmel päeval valitud perioodi jooksul oli mingil hetkel tuulevaikus.

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Sat Jan 26, 2013 6:17 pm
by @Elva
Päikesepaiste lisasin. Minimaalse tuulekiiruse arvutamise aeg on jällegi väga pikk nagu õhurõhulgi, kuna see asub teises tabelis. Seega ka seda ei saa praegu panna. Mis puudutab kogu aasta arvutamist, siis testisin seda ning teisi probleeme peale pika arvutamise aja pole. Perioodi arvutamisega on natuke teine lugu. Nimelt tekib probleem siis, kui tahetakse arvutada aastavahetuse perioodi (nt 2010 detsember - 2011 veebruar). Ühe ja sama aasta perioodi saaks arvutada küll. Korraga mitme aasta arvutamine eeldab juba andmete võtmist baasist, kuna see läheks ulmeliselt pikaks.

Posted: Sun Jan 27, 2013 1:54 am
by Jüri
Aga siis perioodidega võikski esialgu olla aastasisese valiku võimalus, näiteks nii nädalate kui kuude valimise võimalus (kui nädalate või kasvõi dekaadide kaupa ikka saab).

Re: Kuu keskmine temperatuur

Posted: Sun Jan 27, 2013 6:11 pm
by @Elva
Võimalik on siiski teha ka aastavahetuse perioodiga, kuid kiiruse mõttes võiks perioodi pikkus jääda 12 kuu sisse (nt 2010 juuli - 2011 juuni). Kusjuures kuuajalise õhurõhu ja minimaalse tuulekiiruse arvutamine on 2x pikem kui praeguste andmete aastajaline, sest esimesed kaks on antud tundides, mitte päevades. Seega olen skeptiline, et neid üle kahe kuu arvutada annab. Tasulist serverit on tõenäoliselt nagunii vaja. Kahjuks pole ajanappuse tõttu võimalik lähiajal midagi suurt teha, kuid sellegipoolest võiks praegu selgeks saada, kuidas arvutamine peaks välja nägema.
Kõige mõistlikum oleks vast võimalus valida perioodi algusaasta, alguskuu, alguspäev ning lõppaasta, lõppkuu ja lõpp-päev? Muidugi saaks ka mugavuse huvides kõik eraldi teha kui on soov ainult kuud või aastat arvutada, mitte konkreetset perioodi.

Posted: Mon Jan 28, 2013 2:21 am
by Jüri
Ma arvan, et konkreetse perioodi valiku võimalus oleks parem (ehk saab valida perioodi algus- ja lõpppäeva), annab rohkem võimalusi ja on paindlikum.