Meteoroloogiamatk

Postitused, mis ei ole seotud ülaltoodud teemadega ja/või ilmaga
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Meteoroloogiamatk

Post by Jüri » Mon Sep 29, 2008 8:18 pm

Kindlasti mõned juba teavad, aga ehk veel mitte kõik, seetõttu kirjutan ka siia.
Plaanis on korraldada meteoroloogiamatk.

Matk toimub 24.-26. oktoobril.
Põhiprogramm on 24. ja 25. oktoobril.

Mida see matk endast kujutab ja mis hakkab toimuma?
Seal võivad kõik osaleda, st see on avatud üritus. Arvatavasti alustame Nõo kandist ja liinibussiga lähme, sest nii on odavam (bussi üürimine on liiga kallis). Kel kiire või pole tahtmist jätkata, võib õhtul muidugi ära minna.

Juhtmõtted, mida seal teeme: 1. päev - kohalejõudmine ja tutvumine, Tõravere külastus (ilmamuuseumi, observatooriumi jmt külastus), matk lähipiirkonnas, pilvede tutvustus I, õhtul infrapunatermomeetriga mõõtmised (näiteks saame mõõta pilvede alumise pinna temperatuuri), kui ilm lubab, siis väikese teleskoobiga tähistaeva tutvustus (õhtul või öösel);
2. päev - matk jätkub, looduse tutvustus, niiskusemõõtmised metsas ja avamaastikul, katsed tuulelohega (?), fenoloogia või baromeetrilise astme määramine(?), pilvede tutvustus II, kohaliku matkaraja külastus (ilmselt laudtee soos) ja seente tutvustus, tagasiside (võib ka eelmisel päeval olla).
Sulud näitavad, et üks tegevustest toimub. Matk on plaanitud nii, et programm ei oleks väsitav ega liiga tihe.
Üritust toetab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, kes on nõus meid matkal toidu, taldrikute jmt varustama, kuid mitte telkidega, sest osavõtjad võtavad need ise kaasa. Külm
ilm pole ka probleem, sest alati on võimalik võtta 2 õhukest magamiskotti ja need üksteise sisse panna, kui korralikku paksu magamiskotti pole, sest ööbimine on telkidega. Loomulikult arvestame ka ilmaga, et kui on väga külm, siis peame püüdma leida võimaluse ööbimiseks ka mõnes campis või mujal siseruumes, kui ei taha telgis magada. Sel juhul on vaja ilmselt lisakulutustega arvestada. Hetkel ei ole veel täpselt selline võimalus teada, nii et infot tuleb oktoobri alguseks.
Lisaks Ringile on üritust toetamas ka GLOBE, kes annab praeguse seisuga vajalikke mõõteseadmeid matka heaks.
Matkaliste arv pole täpselt teada, kuid huvilisi on. Tallinnas olles tutvustasin üritust ka mõnede koolide õpetajatele, kes samuti olid asjast huvitatud (ja õpilased nende kaudu). Plaanis on teha üritusest õppefilm Eesti koolidele, kuid sellest samuti täpsemalt oktoobri alguses.
Matk algab 24. oktoobri pärastlõunast. Kes tulevad laupäeval, siis oleme arvestanud, et tulek võtab aega ja enne kl 12 põhiüritusi ei toimu, seega saavad nn hilinejadki võimaluse. Hilinejatele veel, et tuleb teada anda, et tullakse, siis teame arvestada ja neile vastu tulla. Info kohalejõudmise kohta tuleb samuti oktoobri alguses.

Kui inimesi tuleb palju, siis toimub gruppideks jagamine (10-15 inimest grupis). Tõraveres oleme arvestanud vähemalt 2-3 tunniga. Tõravere külastust juhib klimatoloog Ain Kallis (hetkel on aeg talle sobiv). Hetkel on plaan Tõravere külastust teha siiski 24. oktoobril, kuid on soovitusi, et parem on hoopis laupäeval teha. Arvan, et nädala lõpuks peaks asi selgem olema. Plaanis on veel lõkkeõhtud.

Loodan, et üritus pakub huvi.
ilmjainimesed.blogspot.com

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Muudatused matkas

Post by Jüri » Mon Oct 06, 2008 4:59 pm

Seoses huviliste tagasisidega ja matka parema organiseerimise huvides toimus olulisi ümberkorraldusi. Esitan muudetud matkakava, mis on nüüd kehtiv ja ilmselt enam ei muutu.
Matk toimub 24.-26. oktoobril. Põhiprogramm on 24. ja 25. oktoobril.
Mida see matk endast kujutab ja mis hakkab toimuma? Seal võivad kõik osaleda, st see on avatud üritus.
1. päev - kohalejõudmine ja tutvumine, Vapramäe matkaraja läbimine, külalisesineja (EMHIst või TÜ-st), matk lähipiirkonnas, pilvede tutvustus I, looduse tutvustus, niiskusemõõtmised metsas ja avamaastikul, katsed tuulelohega, fenoloogia või baromeetrilise astme määramine(?), kui ilm lubab, siis väikese teleskoobiga tähistaeva tutvustus (õhtul või öösel);

2. päev - matk jätkub, Tõravere külastus (ilmamuuseumi, observatooriumi jmt külastus), pilvede tutvustus II, veel ehk mõni huvitav eksperiment seoses ilmaga (näit. sademete pH mõõtmine), huvitavat infot ja seente tutvustus.Matk on plaanitud nii, et programm ei oleks väsitav ega liiga tihe.Üritust toetab Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, kes on nõus meid matkal toidu, taldrikute jmt varustama, kuid mitte telkidega, sest osavõtjad võtavad need ise kaasa. Külm ilm pole ka probleem, sest alati on võimalik võtta 2 õhukest magamiskotti ja need üksteise sisse panna, kui korralikku paksu magamiskotti pole). Ööbimisega veel, et ilmselt saame ühe öö vajadusel Laguja koolimajas ööbida, teise öö ehk kuskil RMK metsamajakeses, aga see on mõeldud ikka selleks, kui näit. sajab või üldse ei taha väljas ööbida. Muidu on ikka telkidega matl mõeldud. Lisaks toetab veel GLOBE, kes varustab meid vastavate instrumentidega.

3. päev – kokkuvõte, järelduste tegemine, tagasiside ja lõpetamine. Arutlus: kas ja mida võiks veel teha?
Matk algab 24. oktoobri pärastlõunast. Kes tulevad laupäeval, siis oleme arvestanud, et tulek võtab aega ja enne kl 12 põhiüritusi ei toimu, seega saavad nn hilinejadki võimaluse.
Programmiga on nii arvestatud, et kui ei ole võimalik osaleda mõlemal päeval, siis võivad huvilised vabalt valida endale sobivam päev – kas reede (24.10.) või laupäev (25.10), kolmandal päeval on kokkuvõte, kui on huvi, siis miks mitte tulla ka selleks.
Kui inimesi tuleb palju, siis toimub gruppideks jagamine (10-15 inimest grupis). Tõraveres oleme arvestanud vähemalt 2-3 tunniga. Tõravere külastust juhib klimatoloog Ain Kallis (hetkel on aeg talle sobiv).
Plaanis on veel lõkkeõhtud ja diskussioonid, eriti esimesel õhtul.
Ilmselt valmib nädal enne matka vastav kodulehekülg Internetis, kust saab samuti lisainfot ja ka registreeruda. Kodulehel antakse infot ka, kuidas teisel päeval tulijatel toimida (ilmselt on vaja peale registreerumise lisada valik, kas tullakse esimesel, teisel või kolmandal päeval ja kirjutame, kuhu on vaja tulla).
Täpsutusi, kuna on küsimusi tulnud:

Bussiga saab peaaegu otse matkaraja algusele. Selleks on vaja kasutada liine: Tartu-Tallinn ja Tartu-Elva.
Vabandan, et ei ole kaarti saanud veel täpselt üles panna, sest siiani on täpne planeerimine veel olnud. Tõravere jääb Tartus 21 km edelasse, Vapramäe raja algus on umbes 1-2 km Tõraverest veel edelas ja jääb otse mnt äärde nagu Tõraveregi. Elva liiniga peaks saama otse rajani.
Plaan on hetkel muidu selline, et minnakse koos Tartu bussijaamast, kes esimesel päeval kohe osalevad. Kes tulevad hiljem, saavad samuti otse Tartu-Elva liiniga, kuid siis tuleme vastu. Matkaliste kokkusaamine on 24. okt umbes kl 14 Tartu bussijaamas, et hommikused tegemised saaksid tehtud (või kl 15 matkaraja alguses) ja laup umbes kl 12, samuti ilmselt matkaraja alguses. Sellest bussiliinist: http://www.bussireisid.ee/index.html?timm=1223305239 (täpset aadressit kahjuks panna ei saa, info vaatamiseks kirjutada ülevale vasakule lähteks Tartu ja sihtkohaks Elva).
ilmjainimesed.blogspot.com

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Lõppinfo matkast

Post by Jüri » Thu Oct 16, 2008 6:47 am

Annan värskeimat infot meteomatkast.
Enne aga paari reaga ühest ebatäpsusest kodulehel: Tähelepanu!- kodulehel on osalustasu, sellega vaja arvestada ainult neil,kes kavatsevad koolimajas ööbida!!! Ei pea maksma midagi need(v. a. bussisõiduraha), kes telgis magavad!

Tõraverre ja lähiümbrusse meteoroloogiamatkale

24.–26. oktoobril, põhiprogrammiga 24. ja 25. oktoobril, korraldatakse Tõraveres meteoroloogiamatk, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Matka programmi kuuluvad muu hulgas loengud, Vapramäe matkaraja läbimine, niiskusemõõtmised metsas ja avamaastikul, katsed tuulelohega; kui ilm lubab, siis tähistaeva vaatlemine väikese teleskoobiga, lõkkeõhtud; Tõravere ilmamuuseumi ja observatooriumi külastus, mida juhib klimatoloog Ain Kallis, kohtumine ja
arutlus klimatoloogiaprofessor Jaak Jaagusega jpm.
Üritust toetavad Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering ning GLOBE, mis tagab vaatluste ja mõõtmiste jaoks vajalikud instrumendid.
Info ja registreerumine: http://lepo.it.da.ut.ee/~seenno/mmatk

Kohtumiseni meteoroloogiamatkal!
Jüri Kamenik
ilmjainimesed.blogspot.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests